20 yılda 11 milyar dolar: Firmalarımız Türkiye’ye gelmeyi seviyor

Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Christian Maier, Avusturyalı şirketlerin 20 yılda Türkiye’ye 11 milyar dolarlık yatırım yaptığını belirterek, “Türkiye bizim için çok hoş bir pazar, firmalarımız Türkiye’ye gelmeyi seviyor. Bürokrasi bakımından bölüm bazlı değişmekle birlikte yatırım müsaadesi alma konusunda da işler süratli ve kolay ilerliyor.” dedi.

Maier, AA muhabirine, Türkiye’deki yatırım ortamı ve Avusturyalı şirketlerin üstlendiği işlere ait değerlendirmede bulundu.

Türkiye’de hala yeşil güç alanında 11 firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Maier, bu alana yatırım yapmak isteyen öteki şirketlerin de olduğunu söyledi.

Maier, Türkiye ve Avusturya’nın ekonomik alakalarının daima çok güçlü olduğuna işaret ederek, “2002’den sonra yapılan yatırımlarda biz 5’inci sırada geliyoruz. Avusturya küçük bir ülke, 9 milyon nüfusumuz var ancak yeniden de Türkiye’de bütün dallarda çok yatırım yaptık. Bizim iş temaslarımız daima hoş gidiyor, bu türlü de devam etmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Geri dönüşüm konusunda Türkiye’nin daha çok iş yapabileceğini vurgulayan Maier, burada başta belediyeler olmak üzere şirketlere de vazifeler düştüğünü lisana getirdi.

Maier, güneş ve rüzgar gücünde Türkiye’nin potansiyelinin çok büyük olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Avusturyalı yatırımcılar atık geri dönüşüm, güneş ve rüzgar gücü alanlarında Türkiye’de yatırımlar yapıyor. Avusturyalı şirketler 2002’den bu yana Türkiye’de 11 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu sayısı ne kadar üst çekersek o kadar memnun oluruz. Avusturya’da 400 bin Türk var, bu yüzden temasımız çok güçlü. Doğal Osmanlı’dan kalma ilgilerimiz çok düzgün gidiyor. Türkiye bizim için çok hoş bir pazar, firmalarımız Türkiye’ye gelmeyi seviyor. Bürokrasi bakımından bölüm bazlı olarak değişmekle birlikte yatırım müsaadesi almak konusunda da işler süratli ve kolay ilerliyor.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir