AİHM’den ‘anadili’ kararı: Türkçe konuşan siyasetçiye ceza hak ihlali

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) seçim kampanyası sırasında anadilinde konuştuğu için Bulgaristan’da para cezasına çarptırılan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) eski Başkanı Lütfü Ahmed Mestan’ın 2015’te yaptığı başvuruyu karara bağladı.

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Mukavelesi’nin (AİHS) söz ve niyet özgürlüğüyle ilgili 10’uncu hususunun ihlal edildiğine hükmetti. İhlal kararı uyarınca, Bulgaristan, mahkeme masrafları da dahil Mestan’a 4 bin 400 euro (94 bin TL) tazminat ödeyecek.

‘AZINLIKLARA HÜRMET DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRİR’

HÖH’ün eski Başkanı Mestan 2013’teki parlamento seçim kampanyasının açılışında Türkçe konuştuğu için 2 bin leva para cezasına çaptırılmıştı. Bulgaristanlı yetkililer, Mestan’ın Bulgaristan Seçim Maddesi’ni ihlal ettiğini öne sürmüştü.

AİHM, iç hukuk yollarını tüketerek AİHM’e başvuran Mestan’ın davasına ait 2 Mayıs tarihli gerekçeli kararında, kelam konusu kanunun seçim kampanyası sırasında resmi lisan olan Bulgarca dışında rastgele bir diğer lisan kullanılmasına mutlak bir yasak getirdiğini, kanunun ihlal edilmesi durumunda para cezası formunda idari yaptırımların uygulandığını not ettiklerini, lakin demokratik bir toplumda çoğulculuğun, müsamahanın ve azınlıkların korunmasının kıymetli olduğunu vurguladı. AİHM, ayrıyeten azınlıklara olan hürmetin demokrasileri zayıflatmaktan fazla onları daha güçlü kılabileceğini kaydetti.

‘İFADE VE FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLDİ’

Bu bağlamda dava ile ilgili kararını açıklayan mahkeme, ulusal yargıya tanınan takdir alanına karşın, kelam konusu yasağın uygulanmasına gerek olmadığına işaret ederek bu yasağın özel muhtaçlık ve AİHS’nin 10’uncu unsurunda belirtilen yasal hedeflerle orantılı olmadığına hükmetti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir