Akşener: 301’i geçeceğimizi düşünüyorum

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Karar TV canlı yayınında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Akşener, “İddiam, sokakta gördüğüm şu; 1995’teki seçim sonuçları olacak. 2 ya da 3 puan farkla üç parti dizilecek. Birinci, ikinci, üçüncü, biz de CHP de AK Parti de olabilir. İkişer üçer puan farkla dizileceğiz” dedi.

Seçime ait soru üzerine alandan aldığı izlenimlere yönelik değerlendirmede bulunan Akşener, seçimlerin birinci cinste biteceğini, ikinci tipe kalsa bile CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanacağını, Meclis’te de çoğunluğu sağlayacaklarını düşündüğünü lisana getirdi.

Akşener, “Millet İttifakı partilerinin 301 olacağını, Meclis’te mutlak çoğunluğu sağlayacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna da “Ben 301’i geçeceğimizi düşünüyorum” karşılığını verdi.

Siyasetin sert bir lisanı olduğu ve önemli bir kutuplaşma yaratılıp yaratılmadığına ait soruya karşılık Akşener, “milliyetçilik” ismine ırkçılığı aşan berbat bir lisan oluştuğunu ve bunun topluma da yansıdığını söyledi.

‘BİNALİ YILDIRIM’IN KELAMLARINA ÇOK ÜZÜLDÜM’

Akşener, muhalefetin yahut farklı düşünenlerin iktidar tarafından “hain, terörist” üzere tabirlerle yaftalandığını söz ederek, “Mesela Sayın Binali Yıldırım’ın sözlerine çok üzüldüm. Sayın Erdoğan’a alıştık ama Binali Beyefendi hürmet duyduğum, beyefendi bulduğum bir insandır. Bu türlü nasıl bir şeydi, üç sefer izledim, sözleri dolaştırdı birbirine ve bize ‘işgal güçleri’ dedi” tabirini kullandı.

Türkiye’de doğduğunu, büyüdüğünü, Cumhuriyet’in imkanlarıyla, eğitimde sağlanan fırsat eşitliğiyle okuduğunu vurgulayan Akşener, “Bütün bunlara baktığınızda biz işgalci falan değiliz. Alt tarafı seçime gidiyoruz, bayram üzere olması lazım. ‘Ya Allah bismillah Allahu ekber’ diyerek cenge gidiyoruz güya… Binali beyefendiye nitekim çok üzüldüm” diye konuştu.

Akşener, “Cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ın seçimlerin ikinci çeşidinde kendi tabanlarına ileti vermesi konusunda görüşünüz nedir?” sorusuna şöyle karşılık verdi:

“İki adayın da adaylığına hürmet duyuyorum. Bizim partimizin adayı Sayın Kılıçdaroğlu, hepimiz son güne kadar onun için çalışmaya devam edeceğiz. Ancak bu iki arkadaşın adaylığına dair de berbat cümleler kurulmasını gerçek bulmuyorum. Bizim kuşak der ki ‘yarın yüz yüze bakacağız’, o yüz yüze bakmayı ortadan kaldıracak kelamlar, haller takınmamak lazım.”

Akşener, “Sayın Oğan ve İnce’nin şu anda çekilmeleri mümkün değilse bile ikinci tıpta Sayın Kılıçdaroğlu’nun desteklenmesi açısından kendileriyle bir bağlantı içinde olunmasını yanlışsız bulurum. Üzerime bir misyon düşse onu da yerine getiririm” dedi.

Meral Akşener, seçim sonuçlarına yönelik soru üzerine, “İddiam, sokakta gördüğüm şu; 1995’teki seçim sonuçları olacak. 2 ya da 3 puan farkla üç parti dizilecek. Birinci, ikinci, üçüncü, biz de CHP de AK Parti de olabilir. İkişer üçer puan farkla dizileceğiz. Birebir Refah, DYP, ANAP yan yana dizilmişti, başka partiler biraz daha aşağıdaydı. Ona benzeri bir sonuç çıkacak, oranını şu an söyleyemem fakat bir hafta kala söyleyebilirim. MHP, HDP daha aşağıda olacak, benim gördüğüm bu” tabirini kullandı.

Seçim çalışmaları kapsamında dokunmadık yer bırakmadıklarını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bu çalışmalara kıymetli takviye sağladığını lisana getiren Akşener, “Yarın İzmir’de birinci kez 6 lider, iki belediye başkanı da dahil olmak üzere, bir ortada ortak miting yapacağız. Ankara ve İstanbul’da da ortak miting yapacağız” diye konuştu.

Akşener, Millet İttifakı’nın iktidara gelmesi durumunda bakanlıkların paylaşımında bir sorun çıkıp çıkmayacağına yönelik soruya karşılık, bu türlü bir paylaşımın şimdi yapılmadığını, her adımın oy oranları, milletvekili sayıları üzere kıstaslar dikkate alınarak belirli kurallar zincirinde atılacağını, bu tarafta bir tartışma çıkmayacağına emin olduğunu söyledi.

‘MERAL AKŞENER’İN ŞAHSİ BİR TALEBİ YOKTUR’

Altılı Masa’da eşit bir biçimde lider yardımcılığının konuşulduğunu ve buna hiçbir itirazının olmadığını da belirten Akşener, şöyle devam etti:

“Mesela ne zannedildi? Ben öteki arkadaşların ortasından sıyrılıp birinci lider yardımcılığı istiyorum zannedildi. Sonra nitekim bu türlü bir talebim olmadığı ortaya çıktı zira birinci lider yardımcılığı teklif edildi. Benim sıkıntımın bu olmadığı anlaşıldı ve bu çok hürmet gördü. Masada herkes hem bu türlü bir durum olduğunu hem de benim problemimin o olmadığını biliyor. Başka iki belediye liderinin koşu partneri üzere konulmasının akabinde ortaya çıktı ki problem kazanmaktır, Meral Akşener’in şahsi bir talebi yoktur.”

Artık asla hengame çıkmayacağını vurgulayan Akşener, Altılı Masa’da yürütülen bir müzakere örneği olarak masadan kalkmalarının akabinde gelişen olayları gösterdi ve şunları tabir etti:

“En kıymetli mevzuda da sonuçta bir orta yol bulundu. İki belediye lideri Sayın Kılıçdaroğlu tarafından evime gönderildi, bu teklif de oradan geldi. Zira bugün mesela tek başına Sayın Kılıçdaroğlu’nun yürüdüğü bir ortamda daha fazla sopa yenilecekti, daha iğrençlikler olacaktı, manevi sopadan bahsediyorum. Artık hepimiz göğsümüzde bir top tutuyoruz.

Bu mevzu orada teklif edildi, anlaştık hatta ben yazılı bir metne döktüm. Sonra Sayın Kılıçdaroğlu’na aynı şeyi gönderdik, sonraki gün buluştuk, metnin üzerinden geçtik. Geldik masaya, ben bu metnin bilindiğini ve o metni imzalayacağımızı bildiğimiz için geldim. Lakin Sayın Babacan ikisinin başkan yardımcısı olmasına itiraz etti. Gitti arkadaşlarıyla bir saat kadar konuştu, sonra geri geldi ve biri şehircilik bakanı biri afet bakanı olsun diye teklifte bulundu. Sonra ben problemin kendisine ne olduğunu izah ettim, sonra da anlaştık.”

Akşener, bir öbür soru üzerine, Millet İttifakı olarak birinci 100 güne hazırlandıklarını, bunların kararnamelere kadar hazır olduğunu, birinci iş olarak 18-24 yaş kümesindeki işsiz gençlere ve konuttaki bayanlara şartsız 2 bin 500 lira maaş bağlayacaklarını söyledi.

Hukuk, adalet ve demokrasinin tesis edilmesinden sonra gerçek yatırımcının Türkiye’ye geleceği görüşünü lisana getiren Akşener, iktisadın kalkınması, istikrarı sağlamak için 2 yıla muhtaçlıklarının olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir