Rusya’da iPhone yasağı… Yasak Nisan’da başlıyor

Rusya’nın, hükümet çalışanlarına iPhone telefonları yasaklayacağı belirtildi. Rusya’da yayın yapan Kommersant gazetesinin haberine nazaran Devlet Başkanlığı çalışanlarına, ABD merkezli teknoloji şirketi Apple eserlerinin kullanılmaması tarafında talimat verildi. Buna nazaran, çalışanların nisan ayına kadar iPhone kullanmayı bırakması istendi.

Kommersant’ın haberine nazaran, Apple aygıtlarının Batılı istihbarat teşkilatlarına karşı ‘savunmasız olduğu’ ileri sürüldü. Kelam konusu talimatı, Rusya Devlet Başkanlığı Yönetimi Lider Yardımcısı Sergey Kiriyenko’nun verdiği belirtildi. Kiriyenko’nun düzenlediği toplantıya katılan kaynaklardan biri, 1 Nisan’a kadar iPhone telefonların değiştirilmesi gerektiğini aktardı.

Yasak, Moskova’daki yetkililerin yanı sıra, bölgesel idarelerde misyon alan siyasi yetkililer için de geçerli olacak. Geçtiğimiz yıl hasta olduğu tarafındaki argümanları bir görüntü ile yalanlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un görüntüleri gündem olmuştu. Lavrov’un masasındaki iPhone ve Apple Watch ayrıntısı toplumsal medyada birçok kullanıcı tarafından paylaşılırken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın paylaştığı imgeler dikkat çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir