Savaş Rusya’ya da yaramadı: Bütçe açık verdi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, ülke iktisadının bu yıl yüzde 2,9 küçülmesini beklediklerini belirterek, “Bütçe ağustos prestijiyle açık vermeye başladı. Tüm düzeylerdeki bütçeler şu anda vergi gelirlerinden daha fazla para harcıyor” dedi.

Reşetnikov, Rusya Federasyon Konseyi’nde yaptığı konuşmada, ülke iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun yavaşlama eğilimine girdiğini belirten Reşetnikov, “Nisanda yüzde 17,8 ile doruğa ulaşan enflasyon oranının yıl sonu prestijiyle yüzde 12,4 düzeyine düşmesini bekliyoruz” dedi.

Reşetnikov, Rusya’daki vatandaşların gerçek gelirlerinin bu yıl yüzde 2 azalacağı, 2023’te ise yüzde 2 artacağı kestiriminde bulundu.

DİP DÖRDÜNCÜ ÇEYREKTE GELECEK

Ülke ekonomisindeki düşüşe ait iddiaları de güzelleştirdiklerini söz eden Reşetnikov, “Tahminlere nazaran, ekonomik sakinliğin taban noktası 2022’nin dördüncü çeyreğinde geçilecek. Yıl sonu prestijiyle Rus ekonomisindeki küçülmenin bu yıl yüzde 2,9 düzeyinde gerçekleşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Reşetnikov, Rus rublesi döviz kurunun mevcut düzeyine kıyasla zayıflamasını beklediklerini aktararak, “Ancak ruble döviz kurunun gelecek 5 yıl boyunca geçtiğimiz 5 yıla kıyasla yüzde 10 ila 15 ortasında daha güçlü olacağını iddia ediyoruz.” dedi.

Rusya’nın bütçe masraflarının ise gelirlerin üzerine çıktığını belirten Reşetnikov, “Bütçe ağustos prestijiyle açık vermeye başladı. Tüm düzeylerdeki bütçeler şu anda vergi gelirlerinden daha fazla para harcıyor.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir