Türk iş dünyasından Körfez ülkelerine çıkarma


TÜRK İŞ DÜNYASI SUUDİ ARABİSTAN’IN 2030 VİZYONU PROJELERİNDE YER ALACAK

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK organizasyonunda gerçekleştirilen Türkiye–Suudi Arabistan İş Forumu, iki ülkenin önde gelen iş dünyası temsilcilerini İstanbul’da bir araya getirdi.

T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al Hogail, DEİK Başkanı Nail Olpak, Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Fayiz Alharbi, DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy ve 250’nin üzerinde iş insanının katılımıyla düzenlenen Forumda, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması için yeni fırsatlar ve yüksek potansiyele sahip sektörlere yapılacak büyük yatırımlar ele alındı.

 Bolat: “30 milyar dolarlık ticaret hacmini hedefliyor ve STA için çalışmalarımızı dürdürüyoruz”

Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’nun açılışında konuşan Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, “Türkiye ve Suudi Arabistan’ın güçlü altyapıları, dünyaya entegre ekonomileri, rekabetçi piyasaları ve girişimci ruhuna sahip iş insanları sayesinde ticaret ve yatırımda çok güçlü bir potansiyeli bulunuyor. Nitekim 2022’de 6,5 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmimizin gerçek potansiyeli yansıtması ve daha da bütünleşmiş bir ekonomik ve ticari ilişkiye dönmesi konusunda 2023’te artan bir ivmeyle devam ediyor. İlk 6 ay itibarıyla 3,4 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Hedefimiz, karşılıklı ticareti kısa vadede 10 milyar, uzun vadede ise 30 milyar dolar seviyesine çıkarmak. Artık önceliklerimizden ilki, ticaretimizin kapsamını ve ürün çeşitliliğini artırmak. Stratejik ortak olan Türkiye ile Suudi Arabistan’ın karar alıcıları olarak bizlere düşen görev de iki ülke arasında bulunan ve olabilecek sorunları ortadan kaldırmak ve çözmek. Suudi Arabistan’ın da üyesi olduğu Körfez İşbirliği Teşkilatı ile ülkemiz arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalanması için istikşafi görüşmelere mayıs ayında iki taraf olarak başladık. En kısa sürede müzakerelere başlamayı, bu süreci başarıyla nihayete erdirmeyi ve serbest ticaret anlaşmasını her iki ülkenin iş insanlarının istifadesine sunmayı ümit ediyoruz. Diğer bir konu da karşılıklı yatırımlar. Yasal çerçeve olarak gerek yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki anlaşması gerekse de çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması ile karşılıklı yatırımlar için güçlü bir altyapıya sahibiz.” dedi.

Bolat: “Müteahhitlerimiz Suudi Arabistan’da yeni projeler üstlenmeye hazırlar”

Bolat, iki ülke arasında önde gelen sektörlerden birisinin müteahhitlik olduğunu belirterek, Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al-Hogail ile dün Ankara’da kapsamlı bir çok görüşme yaptıklarını söyledi. Türk müteahhitlik sektörünün dünya çapındaki gücüne değinen Bolat, “Hız, hizmet, kaliteli performans ve uluslararası projelerle kalitesini ispatlayan müteahhitlik firmalarımız, Suudi Arabistan’ın özellikle 2030 Vizyon projeleri arasında yer alan NEOM, Diriyah Gate, Qiddiya, Amaala ve Kızıldeniz başta olmak üzere birçok projede yer almayı arzu etmektedirler ve bu konuda iş birliğine ve ortaklığa hazır. Müteahhitlik alanında dünyanın en büyük 100 firması arasında 42 Türk firması ile 2. sıradayız. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönemde yeni iş birlikleri ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi bir üst seviyeye taşıyacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği resmi ziyaret de karşılıklı yatırım ve ticari ilişkilerin seyri açısından tarihi bir öneme sahip olacak. Suudi Arabistan’daki kayıt süreçlerinde ve alabilecekleri işlere yönelik sınıflandırma prosedürlerinde de Türk firmalarına pozitif yaklaşım gösteriliyor. Ülkelerimizin arasında ekonomik iş birliğimizi artıracak daha pek çok alan var. İkili görüşmelerimiz vasıtasıyla somut bağlantılar kurmak için iş insanlarımız da göreve hazır” diye konuştu. 

Bakan Al Hogail: “Vizyon 2030’un inşasında Türk iş dünyası ile birlikte çalışmak istiyoruz”

Vizyon 2030 çerçevesinde Türkiye ile daha fazla ticari iş birliği yapmak istedikleri belirten Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al Hogail ise, “Ülkelerimizin arasındaki ticareti artırmak ve halklarımızın refahını yükseltmek için Türk hükümeti ve Türk iş dünyası ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Köklü ilişkilerimizin yeniden güçlenmesinin sebebi ise özellikle son dönemde artan resmi ziyaretler, ikili görüşmeler ve yeni vizyonumuzun getirdiği dev fırsatlardır. Vizyon 2030 projeksiyonumuz çerçevesinde, önümüzdeki dönemde özellikle müteahhitlik alanında daha fazla konut geliştirme, altyapı inşası ve teknik mühendislik gibi alanlarda Türk iş dünyasından maksimum seviyede faydalanmak istiyoruz. Biz de Suudi Arabistan devlet yönetimi olarak bunun için banka kredileri de dahil olmak üzere yatırımları destekleyen yeni kanunlarla birlikte çok ciddi fırsatlar sunuyoruz. Bu bağlamda kamu-özel sektör iş birliğiyle 150 milyon metrekarelik bir alanın inşa edilmesi için 1 trilyon riyalin üzerinde bir bütçe ayrıldı. Dolayısıyla Türk iş dünyası için de ülkemizde büyük bir iş potansiyeli söz konusu. Bu vizyonla birlikte Türk yatırımcıları Suudi Arabistan’da görmekten ve iş insanlarınızı desteklemekten mutluluk duyacağız. İletişim köprülerini devam ettirerek önümüze çıkan her engeli aşabilir ve ilişkilerimizi güçlendirerek daha kuvvetli iş ortaklıklarına imza atabiliriz. İnsan ve doğaya dost yeni şehirler inşa etmek için yüksek teknolojiyi kullanarak hep birlikte dev projelere imza atabilir, birlikte kazanabiliriz. Türk firmalarını 10-13 Eylül 2023 tarihlerinde Riyad’da düzenleyeceğimiz CityScape Fuarı’na davet ediyoruz. Bu fuarda Türk iş dünyasına ayrıca özel bir alan ayırdık. Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği Suudi Arabistan ziyaretinin de ilişkilerimize güç katacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu. 

Olpak: “Suudi Arabistan ile üçüncü ülkelerde iş birliğinde Afrika’ya odaklanabiliriz”

Devlet Başkanları ve Bakanları nezdindeki ikili temasların ardından Türkiye ile Suudi Arabistan’ın önünde yeni bir yol haritası olduğuna dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak, “Son 1 yıllık süre içerisinde gelişen ikili ilişkilerimiz, vize ve gümrük sorunlarının çözülmesi ile ticari ilişkilerimize de olumlu yansımaya başladı. Hedefimiz, hem ticaretimizi, hem yatırımları, hem de müteahhitlik alanını geliştirmek. Elbette, iş birliğinden kastımız sadece mal ve hizmet alım satımı değil. İki ülke iş insanlarının her iki ülkede ve üçüncü ülkelerde önemli projelere beraber katılım sağlamaları da hedeflerimiz arasında. Bu noktada, daha önce de belirttiğim bir hususu tekrar hatırlatmak istiyorum. Üçüncü ülkelerdeki iş birliklerini teşvik etmek üzere bir platform oluşturmak, Afrika Kıtası özelinde de bir forum yapmak istiyoruz. Türk firmalarımızın Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonunun bir parçası olma arzusunu da hatırlatmak istiyorum. Bugünkü forumda teknik müşavirlik, inşaat, müteahhitlik, akıllı şehirler, kentsel gelişim ve gayrimenkul sektörlerinde iş birliği fırsatları ön plana çıktı. Ancak, iki ülke arasındaki iş birliği olanakları bunlarla sınırlı değil. Sağlık, enerji, gıda, tarım, savunma, finans, turizm, e-ticaret ve dijital teknolojiler alanında iş birliği imkanlarımız olduğunu da biliyoruz. Ortak hedefimiz, iş birliğimizin ve yeni fırsatları değerlendirmelerin en kısa sürede somut çıktılarını almak” diye ifade etti. 

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Fayiz Alharbi ise, “Veliaht Prensimizin 2030 vizyonu doğrultusunda Türk iş dünyası ile ilişkilerimizi geliştirmek adına büyük önem taşıyor. Biz, ülkelerimizin büyümesi ve refah seviyelerimizi artırmak için Türk iş dünyası ile ortak projelere imza atmak istiyoruz. Özellikle son 1 yılda çok daha pozitif bir seviyeye yükselen ilişkilerimiz çok kıymetli. Müteahhitlik, turizm, inşaat, teknoloji, sağlık ve gıda gibi alanlarda iyi bir noktaya ulaştık. Devlet liderlerimizin ve Bakanlarımızın karşılıklı ziyaretleri sonrasında çok büyük fırsatlar içeren ticari anlaşmalar imzalandı ve bu pozitif ortamın oluşması birçok sektöre olumlu yansıdı. Türkiye’deki yaklaşık 150 şirkete Suudi firmalarımız yatırım yaptı ve bu rakam yaklaşık 1 milyar riyale ulaştı. Ticari anlaşmalar kapsamında da 2021-2022 arasında 5 milyar 900 milyon dolara ulaştık. İki ülke de rekabetçi piyasalara sahip olmasının yanı sıra ekonomik ve ticari açıdan da büyük potansiyele sahip. Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 atılımı Türk iş dünyasına cazip iş fırsatları sunuyor. Umarım birlikte yeni iş ortaklıklarına imza atarız ve kısa zamanda büyük kazanımlar elde ederiz” dedi.

İki ülkenin önde gelen şirketleri arasında pek çok farklı sektörü içeren 16 iş anlaşmasının imzalandığı Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu, Gürsoy Grup ve Skyline İst sponsorluğunda düzenlendi.

Türk iş dünyasından Körfez ülkelerine çıkarma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez Resmi Ziyareti kapsamında DEİK ve karşı kanat kuruluşu tarafından düzenlenecek Suudi Arabistan – Türkiye İş Forumu, 17 temmuz 2023 tarihinde Cidde’de iki ülke iş dünyasını buluşturacak. Ardından 18 Temmuz’da Doha’da Katar – Türkiye İş Forumu düzenlenecek. Son olarak 19 Temmuz’da Abu Dabi’de düzenlenecek Birleşik Arap Emirlikleri-Türkiye İş Forumu ile Türk iş dünyasının önde gelen iş insanları Körfez ülkelerindeki ekonomik ve ticari fırsatları yerinde değerlendirecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir