Un fiyatlarının düşmesi için buğday ekilen alanlar artıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarım Yerlerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesi (TAKEP) çerçevesinde üretici çiftçilere yüzde 75 hibe ile buğday tohumu takviyesi sağlandı.

Orhaneli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde gerçekleşen buğday dağıtım merasimine Orhaneli Kaymakamı Mehmet Naim Akgül, Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Orhaneli İlçe Tarım Müdürü İbrahim Ethem Turan, başka protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı.

Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül “Bu sene üretim iddialarımıza nazaran 223 bin ton buğday üretimi gerçekleşmiştir. 2023 yılında bu sayısı 240 bin tonlara ulaştırarak her sene muhakkak bir artışla Türkiye’nin buğday gereksinimini kendi kaynaklarımızdan üretmiş olacağız. Dağıttığımız tohumlar yüksek verimli. Ortalaması 600 kil gram olsa da 1000 kilogramı aşan randıman özelliklerine sahiptir” dedi.

Orhaneli Kaymakamı Mehmet Naim Akgül, memleketler arası arenada yaşanan sorunlara vurgu yaparak, “Türkiye bu krizin ortadan kaldırılması için değerli rol oynuyor. Memleketler arası alanda Türkiye’nin gücü ve ehemmiyeti bir defa daha gözler önüne serildi. Bu ağır gündemde de ülkemizin değerini bir kez daha görüyoruz. Hali hazırda buğday üretiminde ülkemiz kendi kendine yeten bir ülke olup, kimseye muhtaç olmayan hatta muhtaçlığın ötesinde diğer ülkelere de tahlil götüren ülke. Orhaneli’de toprağa ne dikerseniz hakkını ziyadesiyle veriyor. Çiftçilerimize bol bereketli bir yıl ve yararlar diliyorum” dedi.

Orhaneli’de toplam 20 çiftçiye yüzde 75 devlet hibe dayanaklı dekar başına 25 kilogram buğday tohumu verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir